Jdi na obsah Jdi na menu
 


čtenářský deník

15. 8. 2008

 

Předem se omlouvám za chyby.

 

Informace o knize:

 

autorka Joanne K. Rowlingová  

Obsah knihy: Z anglického originálu Harry Potter and the Half-Blood Prince  vydaného nakladatelstvím Bloomsbury,Londýn, 2005 ,přeložil Pavel Medek Ilustrace na obálce Marry GrandPré Upraveno podle grafické osnovy  Václava Rytiny V klubu mladých čtenářů vydal jako svou 9726. publikaci Albatros nakladatelství, a. s,právní nástupce Praha  2005 Odpovědná redaktorka Jiřina Novotná  Výtvarná redaktorka Jana Mikulecká  Technická redaktorka Arnoštka    Sazba Amos Typografické studio spol. s r. o.   Vytiskla Centa, spol s r. o. ,Vídenská  112 ,Brno

                                                                 1.vydání

                                                    13-895-KMČ-005

                                            14/55

J.K.Rowlingová

Harry Potter a princ  dvojí krve

 

V kouzelnické škole v Bradavicích začíná nový školní rok, pro Harryho už  šestý.

   Hned ve velké společenské síni nabídne Harrymu  ředitel školy Albus Brumbál doučování pro rozvoj jeho schopností. Harry tuto nabídku přijme.

   Na speciálním doučování v ředitelně Harrymu ukázal myslánku.Vysvětlil mu že se vněm uchovávají vzpomínky,  do kterých pak můžeme vstoupit a sledovat děj vzpomínek jako pozorovatel. Brumbál řekl zaklínadlo a hned se ocitli ve vzpomínce.Tato vzpomínka vyprávěla o matce Pána zla Lorda Voldemorda.

  Asi o měsíc později Harry ztratil učebnici obrany proti černé magii.Profesor Snape, učitel obrany proti černé magii, mu půjčil starou náhradní knihu. Harry ji večer pečlivě prostudoval  a uviděl v ní zápisky zaklínadel. Na zadní straně se dozvěděl, že učebnici vlastnil nějaký „Princ dvojí krve“. Učebnice byla Harrymu  velmi užitečná. Objevil v ní mučící kouzlo „ sectumsempra“. O dva měsíce později Harrymu přišel dopis od ředitele na další doučování.

    Na doučování mu profesor řekl  o osmi viteálech.Když zničí všechny. zabijí tím pádem  Lorda Voldemorda. Hned den na to se vypravili na dobrodružnou výpravu do podzemního jezera zničit jeden z osmi viteálů.

  Viteál se jim zničit podařilo ,ale hned  při návratu se dozvěděli že školu napadli Smrtijedi. Hned zaletěli do školy na Hvězdářskou věž. Brumbál Harryho skryl pod neviditelný  plášt a začaroval ho, aby se nemohl hnout. Po zdlouhavém boji proti smrtijedům přišel do věže profesor Snape. Měl zvláštní výraz ve tváři a hůlku namířenou proti řediteli. Řekl mu, že on je princ dvojí krve.Harry to pozoroval  pod pláštěm a nemohl udělat nic. Najednou Snape zakřičel zaklínadlo a z jeho hůlky vytryskl  veliký  proud světla , zasáhl Brumbála a vymrštil ho z věže. Profesor z ďábelským výrazem odešel. Ve chvíli Brumbálovy smrti kouzlo, které ochromilo Harryho, povolilo, mladý kouzelník byl volný a mohl pronásledovat  profesora. Profesor Snape výsměšně křičel, že on je spojencem pána zla, že mu pán přikázal Brumbála zabít, aby nemohl zničit viteály.  Poté Harryho omráčil bleskem a utíká.

    Po dvou dnech se všichni sešli na pohřbu ředitele školy Albuse Brumbála. Pro Herryho  a jeho kamarády skončil další školní rok.       

 

 

 

Vysvětlivky: viteál-věc ve které je schovaná část duše Lorda Voldemorda

                     Smrtijed-mystická osoba sloužící pánu zla.

Agatha Christie

Vražda v Orient-Expresu

Hercule Poirot nasedl v Cařihradě na Orient-Expres. V jídelně ho požádal jeden Američan o ochranu před vrahem který usiloval o jeho život. Hercule tuto nabídku odmítl.   V noci ho probudila veliká rána z vedlejšího kupé kde přebýval onen Američan. Ráno se našel Američan ve svém kupé ubodán 16.bodnýmí ranami.Jako by tohle nestačilo vlak uvízl v závějích.Parta lidí komisař z Evropy, zástupce drah a doktor který jako ostatní cestovali tímto vlakem. Hercule se toho případu ujímá. Zjistil že tento zavražděný muž byl spoluúnoscem male dívky Amstrongové z Ameriky.Byla to veliká tragedie.Při smlování zemřela její matka a když pan Amstrong našel mrtvé tělíčko své dcery skočil z okna.

 Hercule Poitor   přešel k výpovědím.Někteří svědkové tvrdily že krátce před vraždou zahlédli ženu v červeném kimonu. Jedna žena která měla vedle zevražděného pokoj se prý v noci kdy byl Američen zavražděn setkala svrahem. Údajně spala,když v tom uviděla postavu jak odchází z jejího pokoje rychle zavolala průvodčího.Spokovací dveře mezi Američanovou kabinou a té paní byly otevřené.Nikdo ve vlaku nevěděl nic o tom že by američan měl něco společného s únosem malé dívky.Více ovoce přinesla prohlídka zavazadel. Našli v pytlíku oné ženy která údajně viděla vraha zakrvácený nůž.Když Hercule prohlídl svoje zavazadlo uviděl tak červené kimono

Po prohlídce si sedli vyšetřovatelé do jídelního vozu a přemýšleli.Hercule byl v rospacích.Nic nedávalo smysl.Až ho trkla jedna věc.Svolal si všechny cestující do jídelního vozu a nabýdl jim dvě řešení.Oznámil jim že vý že každý z vlaku má něco společného s únosem v Americe.Každý byl něco,řidič,zahradník kuchař atd….  Věděl že každý měl důvot k vraždě.Takže všichni zabily Američana.Každý přišel spojovacímy dveřmi oné paní.A to ona zasadila vražednou ránu.Ostatní důkazy jako kimono byli nastrčeny pro zmatení vyšetřovatelů.A rána kterou slyšel Hercule byla nafilmovaná jen a jen pro něj.

 

   

J.K. Rowlingová

Harry Potter a relikvie smrti

Po Brumbálově smrti byl Harry Potter pod ochranou fénixsová řádu.Nastal čas kdy se školáci z kouzelného světa přesunovalido školy čar a kouzel v Bradavicích.Harry Poter byl v ohrožení života,jelikož Lord Voldemord ovládal celí kouzelnický svět včetně ministerstva.Přesun do školy byl velice ryskantní vlakem.Člen fénixova řádu Pošuk vymyslel spolu s několika dalšími lidmi plán.Členové fénixova řádu se pomocí mnoholičného lektvaru přeměnili v Harry Pottery.Přesun probíhal hladce.V půli cesty je obklíčili smrtijedi .Harry Potter unikl smrti jen o vlásek.Jeho hůlka zničeho nic vysřelila zelený paprsek po voldemordovi.                                                                                                                 

V doupěti se všichni sešli až na Pošuka,který při přenosu zemřel.Prázdniny před posledním školním rokem ubíhali.Harry Potter se dočkal svích 17 let.V kouzelnickém světě je tento věk,věkem plnoletosti.V den Harryho oslavi přišla nevídanná návštěva z ministerstva kouzel.Harry Potter zdědil po Brumbálově smrti svoji zlatonku kterou v prvním ročníku chytil.Ron dostal zatemnovač který vypna a rosvítí místnost.Hermiona dostala knihu bajek.

Před koncem prázdnin napadli doupě smrtijedi.Harrymu se svími přáteli se podařilo uniknout a schovat se někde daleko v lesích v severní Anglii.

Harry se svíki přáteli se vypravili na ministerstvo v utajení aby zistili co se chystá.Akce přinesla růže,našli delší viteál..Zatímco spolužáci se učili ve Škole  Harry se svími přáteli scháněli viteáli.Jednoho večerního rána Ron vipukl vzteky a utekl.Harry Potter přišel na to jak zničit viteáli.Háček byl v tom že viteál se dal zničit jenom pravím nebelvírským mečem.Když Harry držel stráž uviděl zlatou lan.Zvědavostí ji následoval.Dovedla ho k zamrzlé tůni.Na dně ležel nebelvírský měč.Harry neváhal,rozbořil led a skočil do vody.Probudil se venku z jezera.Kouká a vidí svého přítele Rona.Nebelvírský meč zdřel v ruce.Neváhali a hned zničili viteál.

 V Hermionině knize kterou zdědila po albusovi Brumbálovi našli znbamení kroužku a vněm tečka.Později se dozvěděli význam toho znamení.Byla to pohádka vníž se uváděli tři bratři ktěří se vsadili se smrtí at jim dá tři kouzelné předměty a když smrt přelstí tak si je můžou nechat.První bratr si vybral kámen vzkříšení,druhý brat měl nepřemožitelnou hůlku a ten třetí si vymral neviditelný plášt.Temto předmětům se říkalo relikvie smrti.

Harry se svími přáteli se vydali na nebezpočnou cestu k přdposlednímu viteálu.Viteál se skrýval v Gringotově bance  a ještě v trezoru hlídanném velikým drakem.K trezoru se dostali pod neviditelným pláštěm.Trezor otevřeli tím že jednoho skřeta ovládali pod kledbou imperio.Zpátky na ně čekalo několik skřetů.Unikli o vlásek na drakovi.

O týden později se dozvěděli že školu Čar a kouzel v Bradavicích řídí Severus Snape.Vypravili se tedy způsobem přemistovánánim  do blýské vesničky v Prasinkách.Schovali se v místním hostinci.Tam se dostali skrz obraz do Bradavic.Lord Voldemord brzy zjistil kde se harry nachází.Dal utimátům hradu at harryho vydají do půlhodiny.Škola byla připravená k boji.Harry zjistil že viteáli se dají zozbít už jenom jedním předmětem a to Havraspárským znakem.Ten znak hledali Havraspárští celá tisíciletí.Harryho napadlo jen jedno místo,komnata nejvišší potřebi.Taky že tam byl.Při odchodu potkali malfoje se svími kumpány.Začal veliký boj.V zoufalství vyvolal Lucous Malfoj ohen který nejde zastavit ,spálil všechno co v komnatě nejvišší potřebi bylo.Když jen o vlásek unikli smrti celí hrad bojoval.Zjistili že ohen zničil všechny viteáli.Tet už zbýval jen had který byl obmotaný kolem krku Lorda voldemorda.Harry se vypravil podzemním tunelem do doupěte kde se schovával Voldemord.Byl tam s nim i Severus Snape.Hádal se s voldemordem kvůli hůlce kterou ukořistil při zabití Albuse Brumbála.Byla to druhá relikvie smrti.Voldemordovi nefugovala protože jejího majitele nezabil on sám tak tedy zabil Severuse Snapea a vydal se na hrad pro harryho.Harry se rychle vrátil na hrad.Lord Voldemord dal poslední šanbci harrymu a jeho přátelům at přijde harry do zapovězeného lesa jinak všechny zabije i s jejich rodinami.Harry se vadal na svou zaručenou smrt.V ruce si pohupoval zlatonku a uviděl nápis otevíra se na koncihned ho napadl výzbnam toho nápisu.Řekl už je konec a zlatonka se otevřela.Vní se skrýval kámen vzkříšení.Otočil s ním a měl vedle sebe své rodiče.Pokračoval dál do lesa doukud neuviděl Lorda Voldemorda.Harry jenom vyděl záblesk červeného světla.Nemohl se hýbat myslel si že je mrtví.Brzy poznal že ho nese v náručí Hagrid a plaká.Dělal že je mrtví.Stáli před školou a Voldemord říkal at se všichni vzdají,že harry potter je mrtví.Využil situace a překril se neviditelným pláštěm.Voldemord ze vsteku podpálil mluvící kloubouk.Najednou se Nevil rozběhl a vytáhl z klbouky nebelvírdký meč a rozzsekl hada v půl.Tetka byl Lord Voldemord přemožitelný.Vzteky metal kledbi po studentech.Harry ze sebe svlékl neviditelný plášt.A pustil se do souboje s voldemordem.Otáčli kruch a navzájem si vyčítali smutky ze svého života.Pak najednou Voldemord vystřelil pásek světla.Kledba se odrazila a zabila ho.Po hodině byly sečteny oběti kruté bytvi.Rodina Wyzleyů plakala nad strátou svého syna.

 O sedmnáct let později-Harry si vzal Ginny Wielseyovou  měli spolu tři děti.Ron se oženil s Hermionou.Měli malou chytrou dceru.

 

 

 

                

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kOMeNtÁř

(AnEtKaA, 8. 12. 2009 16:02)

Je to skvělíí mocc...DĚkujŮů...=o*

KOMENTÁŘ k harrymu

(*******, 2. 4. 2009 15:45)

ty hrubky co si tam udělaql nebo udělala ty jsou fakt hrozný ale popsaný to máš dobře, já sem z toho aspoň jakš takš pochopila o co tam v těch dvouch dílech jde takže je to dobrý ae kdyby tady bylo více příspěvků jako přeba kdyby tady byly ňáký povinný četby jako je třeba život na mississippi od Marka Twaina děkuji děkuji děkuji!!!!!!!